Janek Ledecky

JANEK LEDECKÝ

hudba, libreto, české texty


Janek Ledecký je jednou z našich nejznámějších hudebních hvězd. Poprvé si získal pozornost publika jako frontman rockové kapely Žentour. Ta vydala své první album Žentour 001 v roce 1987. V roce 1989 vyhrála TV hitparádu Triangl s písničkou Utajený světadíl hned 3x za sebou a v létě získala s Promilujem celou noc Bratislavskou lyru na nejprestižnějším Československém mezinárodním hudebním festivalu. Následoval singl Všechno bude fajn a Žentour byl definitivně katapultován z rockových klubů na stadiony. Album Žentour 003 se stalo nejprodávanějším na trhu. Následovalo album Žentour 005 s legendárním hitem Proklínám. Dvě zlaté a platinové desky posunuly Žentour na první místa radiových a televizních hitparád.
V roce 1992 se Janek vydává na samostatnou dráhu. Jeho první sólové album, Na ptáky jsme krátky, bylo natolik úspěšné, že se stal skutečnou megahvězdou šoubyznysu. Jeho úspěch byl potvrzen mnoha prestižními oceněními (Stříbrný slavík, 4x Bronzový slavík, ceny Bravo …) Při křtu sólového alba Janek skočil symbolicky premiérový bungee jump na území federace. A při natáčení videoklipu se zřítil s padákem a kvůli zraněním nemohl hrát víc než půl roku na kytaru...na ptáky jsme krátký.
Jankovo druhé album Právě teď, vyšlo v roce 1993, zatímco účinkoval v hlavní roli muzikálu Pěna dní na prknech Divadla ABC v Praze. V květnu roku 1994 bylo toto album oceněno zlatou deskou. Na podzim téhož roku vyšlo jeho třetí živé album Jenom tak. Během dvou měsíců byl oceněn zlatou deskou a videozáznam z koncertu dostal cenu za nejúspěšnější hudební videokazetu roku. Významným okamžikem roku 1994 byl poslední koncert tour, který proběhl ve vyprodané Lucerně.
S producentem Ivanem Králem (Patti Smith, Iggy Pop) natáčí Janek album Některý věci jsou jenom jednou. Skladby z této desky zaplnily celou „TOP 10“. V únoru roku 1996 dostala tato deska nejen zlaté ale i platinové ocenění.
Roku 1996 Janek vydal nové album Sliby se maj plnit o Vánocích. To se stalo okamžitě zlatým a koncert v Lucerně přenášený Českou televizí zlomil veškeré předchozí rekordy. Vánoční písničky z tohoto alba se staly během pár let symbolem vánoční atmosféry.
V roce 1997 obrdžel Janek cenu Česká Gramy (Zlatý Anděl) přímo z rukou Chrise Rea jako zpěvák roku. Na jaře toho samého roku nahrál nové album pojmenované Mít kliku a podepsal exkluzivní smlouvu s BMG. V témže roce vychází album Mít kliku završené úspěšným turné po české i slovenské republice.
Následující rok tráví Janek prací na převyprávění nejslavnějšího Shakespearova díla Hamlet do podoby rockového muzikálu.
Prvního, druhého a třetího listopadu 1999 proběhly premiéry v novém pražském Divadle Kalich. Muzikál se svými 700 představeními, třemi CD (největší hity, kompletní záznam a symfonická nahrávka – dvě zlaté desky), zaznamenal muzikál v České republice neuvěřitelný úspěch. Následovalo 150 repríz na Nové scéně v Bratislavě.
Povzbuzen obrovským úspěchem dokončil Ledecký nový muzikál inspirovaný životem slavného italského astronoma Galileo Galilea. Muzikál pojmenovaný Galileo byl nejdychtivěji očekávanou premiérou roku 2003. Po uvedení na prknech Divadla Kalich 15. února 2003, následovaly čtyři stovky dalších repríz. A znovu zlaté a platinové desky.
V září roku 2003 proběhla první čtená zkouška muzikálu Hamlet (stage reading) v Lamb’s Theater na Brodwayi, s takovými hvězdami jako Louis Pitre z Mamma Mia, John Hickok a Delisco z Aidy a Jeremy Kushnier z muzikálu Rent coby Hamlet. Show byla oceněna organizací TRU jako jedna ze tří nejlepších čtených zkoušek roku 2003 a dostala grant na další uvedení. Nicméně nejpodstatnějším výsledkem bylo to, že Robert Johanson, uznávaný divadelní režisér se rozhodl, že se k týmu přopojí. A Janek pod jeho vedením upravil původní český originál do „americké adaptace“.
První příležitost k představení části této adaptace přišla v dubnu roku 2004 v Abingdon Theatre v New Yorku. Jeremy účinkoval opět jako Hamlet, společně s Joshem Towerem (Simba v Lion´s King) v roli Horacia, PJ Benjaminem (Mr. Cellophane ze Chicaga) v roli Polonia a dalšími slavnými Brodwayskými jmény. Během léta tým dokončil finální předělávky. V létě roku 2005 se rozhodli vše vypilovat tam, kde to celé začalo. Výsledkem prvního „ukázkového představení“ nové adaptace v Pražském Kalichu se Sebastianem Arcelem (Lucas Godwin ze seriálu House of Cards) v roli Hamleta a Cullenem Titmasem jako Laertem, byly nadšené reakce publika, fantastické recenze v médiích a DVD obsahující záznam celého představení.
V říjnu roku 2007 se Hamlet představil jihokorejskému Soulu. V den premiéry se v Soulu hrálo 68 muzikálů a i přes to se Hamlet stal okamžitě hitem korejského muzikálového průmyslu. Obsadil druhé místo v prodejnosti vstupenek ihned po první veřejné generální zkoušce. Druhé uvedení Hamleta v Koreji začala v únoru roku 2008. Byl nominován na nejlepší zahraniční muzikál, společně s Hairspray a Sweeney Toddem. V roce 2009 a 2010 bylo odehráno dalších 350 repríz.
V roce 2010 Janek spolu s Robertem dokončil muzikálovou adaptaci Shakespearova Othella s názvem IAGO.
20. října 2011 bylo v divadle Universal Arts Center v Soulu odstartováno již čtvrté korejské nastudování Hamleta, tentokrát v režii Roberta Johansona. V únoru 2012 následuje premiéra v Tokiu. A 22. března 2012 se světová verze představila v pražském divadle Broadway. A Jankův Hamlet tak překročil magickou hranici milionu diváků po celém světě...
Janek dál jezdí koncerty v kapele s hudebními legendami Štěpánem Smetáčkem a Davem Mendezem. A už třetí rok koncertuje v obnovené sestavě Žentouru. A stejně jako posledních dvanáct let pojede vánoční turné posílen o Nostitz kvartet.
A k tomu všemu přidal 30.11.2011 premiéru nového muzikálu Vánoční zázrak v divadle Broadway. Linda Rybová, Martin Dejdar, Marek Vašut, Saša Rašilov, Filip Blažek, Sabina Laurinová, Petr Kostka, Petr Štěpánek, David Matásek, Aleš Háma......a to celé s podtitulem „Sliby se maj plnit o Vánocích“. Z představení se stal okamžitě hit vánoční sezóny a vypadá to, že se stane stejnou součástí předvánoční Prahy, jako vánoční strom na Staroměstském náměstí.
V roce 2014 vydává Janek CD “Všichni dobří andělé”, na kterém jsou unikátní duety , které za svou kariéru shromáždil.Na albu s Jankem zpívají Jožo Ráž, Peter Nagy, Ivan Hlas, Petr Muk, Marta Jandová, Lucie Vondráčková, Bohouš Josef, Richard Tesařík, Jan Kalousek, Sabina Laurinová…Objevily se i dva nové duety s Ivanou Chýlkovou a Markem Ztraceným.
V roce 2015 Janek vydává nové autorské album “Na konci duhy”. Čtyři písničky včetně prvního singlu “Já se vracím” natáčel Janek pod vedením Grega Havera s prvoligovými britskými muzikanty v Modern World Studios v Anglii. O zbytek alba se producentsky postaral Honza Ponocný a Jankův syn Jonáš. Album se stalo největším překvapením sezóny a už dva měsíce po vydání dosáhlo na zlato.
V únoru 2016 Janek nastoupil jako porotce do čeké verze show “Your Face Sounds Familiar” na TV Nova.Robert Johansson

ROBERT JOHANSON

libreto, dramaturgická spolupráce


Jméno Roberta Johansona zůstane patrně nejvíc spojeno s jeho téměř dvacetiletým působením v roli uměleckého ředitele státního divadla Paper Mill Playhouse v New Jersey. Tam režíroval více než 200 muzikálů a činoher. A ve stovce si I sám zahrál. Mezi jeho nejvýraznější režie patří: FOLLIES, FUNNY GIRL, CHILDREN OF EDEN, SHOWBOAT /natočeno televizí PBS ‚Great Performances/, PIPPIN, FANNY, NINE, MACK AND MABEL, SAYONARA, AMADEUS, TO KILL A MOCKINGBIRD, PHANTOM, MAME, MIKADO INC., THE PRISONER OF ZENDA, NAUGHTY MARIETTA, COMFORTABLE SHOES, dále jeho vlastní adaptace GREAT EXPECTATIONS, JANE EYRE, TALE OF TWO CITIES a WUTHERING HEIGHTS. Učinkoval mimo jiné v hlavních rolích muzikálů CANDIDE, PETER PAN, JESUS CHRIST SUPERSTAR, SECRET GARDEN, CAMELOT, ROAR OF THE GREASEPAINT and UP, UP AND WAY ‚ THE SONGS OF JIMMY WEBB. Na Broadway hrál v SHENANDOAH a režíroval CANTERBURY TALES a LAUGHING ROOM ONLY od Jackie Mason.
V New York City Opera režíroval NEW MOON, MERRY WIDOW /vysíláno TV PBS Great Performances and Live from Lincoln Center/, DESERT SONG, CINDERELLA. Hrál Tobiase ve SWEENEY TODD. Jeho režie WIZARD OF OZ pse hrála tři roky v Madison Square Garden a pak cestovala po USA s hvězdami jako Roseanne, Mickey Rooney and Eartha Kitt. V regionálních divadelních scénách po Spojených státech je podepsán pod OTHELLO, GIGI, ANYTHING GOES, HANS CHRISTIAN ANDERSON, PIRATES OF PENZANCE, UNDER MILKWOOD, WINTER'S TALE, IMAGINARY INVALID a THE MISER. A jako herec si užil role Iaga, Romea, Prince Hal, Lear's Fool, Ariel, Octavius Caesar, Antipholus S., Apollodorus v CAESAR & CLEOPATRA, Cleante v THE MISER, Valere v TARTUFFE, Flute v MIDSUMMER, Finch v HOW TO SUCCEED a Bobby v COMPANY. Jeho nové adaptace Art Linkletter's KIDS SAY THE DARNDEST THINGS a Shakespearova MUCH ADO ABOUT WILL se hrají všude po světě a v poslední době režíroval NEFERTITI v Parker Playhouse; IT'S A FABULOUS LIFE v Broward Center, muzikál SISI a MONTE CHRISTO v Soulu; a nakonec pražskou a Korejskou verzi HAMLETA – rockové opery Janka Ledeckého.
V jeho režii učinkovaly hvězdy jako Ann Miller, Anne Hathaway, Chita Rivera, Donna Mckechnie, Jose Ferrer, George Grizzard, George S. Irving, Maria Karnilova, Nancy Marchand, Kaye Ballard, Lilianne Montevecchi, Christine Ebersole, Kristin Chenowith, Laura Benanti, Scott Bakula, Malcolm Gets, John Cullum, Stephanie Mills, Tony Roberts, Eddie Bracken, Jean Stapleton a Jane Powell.Mezi osobnostmi, se kterými Robert spolupracoval se objevují jména jako Stephen Sondheim, Jerry Herman, Maury Yeston, Stephen Schwartz, Comden a Green, Charles Strouse, Arthur Kopit, James Goldman a dále choreografové Susan Stroman, Ann Reinking, Jerry Mitchell, Rob Ashford, Michael Lichtefeld a Rob Marshall.Michal Kovalčík

MICHAL KOVALČÍK

hudební spolupráce, aranžmá, hudební režie


Michal Kovalčík je vyhledávaný kytarista, skladatel a producent. Narozen 30.11.1965 v Bratislavě. Na FFUK vystudoval obor Hudební věda - Estetika. Hrál a nahrával s mnoha hudebními skupinami a zpěváky (Kobra, Metalinda , Johnnie Walker, Rumburax, Grexabat , Beata Dubasova.) Od roku 1994 je spolupracovníkem zpěváka, skladatele, textaře Janka Ledeckého, u kterého pracoval jako kapelník 13 let, nahrával s spoluprodukoval jeho mnohé nahrávky, spolupracoval s ním na muzikálech Hamlet, Galileo a Iago.
Skomponoval hudbu do inscenací Pikový král, Black &White, Malá morská panna, Ezopove bajky etc. Se skladatelmi Petrem Mankoveckým a Michalem Ničíkem spolukomponoval hudbu k inscenaci Peter Pan (Divadlo A.Bagara v Nitre). Je dlouholetým spolupracovníkem skladatele Michala Ničíka( umelecké jméno Novinski), s kterým nahrával velké množství hudby do inscenací pro české a slovenské divadla( Písne na 22, Ohrožené druhy, Anna Karenina, Hra o Sv.Dorote, Ivanov,Shirley Valentine etc.) a do reklamních spotú.
Po mnoha let spolupracuje s divadlem Nová scéna, pro které nahráva kytarové party do inscenací a muzikálú (Hair, Ramayana, Mala morska panna, Cigani idu do neba, Wieza , Čajočky, Wizard of Oz ,etc..)
Od roku 2000 je kapelníkem zpěváka a skladatele Petra Nagye, s kterým koncertuje a nahrává.
Žije v Bratislavě, je ženatý, má 3 deti, 3 kočky a…zdravě skeptický pohled na svět.Martin Černý

MARTIN ČERNÝ

scéna


Martin Černý patří mezi nejúspěšnější české scénografy. Za tvorbu v loňském roce získal cenu Alfréda Radoka, uznání se mu dostalo také za vynikající scénografické řešení baletů. Vytvořil scénu pro nespočet operních, činoherních i muzikálových představení snad na všech významných scénách v republice –včetně Národního divadla. Pro Ivana Rajmonta navrhoval celou řadu výprav: pro Shakespearova Krále Leara v ruské Jaroslavli, pro Goethova Fausta a Molièrova Dona Juana v Klicperově divadle v Hradci Králové, pro Molièrovu Školu žen v Národním divadle v Brně a také pro řadu inscenací v Národním divadle v Praze: Dostojevského Můru, Aischylovu Oresteiu, Crimpův Venkov, Shakespearova Coriolana či pro baletní představení Zlatovláska s hudbou Vladimíra Franze (režie Ondřej Havelka). V sezoně 2005/2006 vytvořil kostýmy pro baletní inscenaci Jána Ďurovčíka Má vlast a scénu pro Sen noci svatojánské v choreografii Libora Vaculíka. V roce 2007 navrhl scénu pro Labutí jezero v choreografii Pavla Ďumbaly a Hany Vláčilové a v roce 2011 scénu pro balet Giselle A. Ch. Adama (režie a choreografie Hana Vláčilová). V rámci Soutěžní přehlídky současné taneční tvorby ČR 2011 získal čestné uznání za vynikající scénografické řešení baletů Faust, Giselle a Zvoník od Matky Boží.