IAGO
NEJVĚTŠÍ LÁSKA, NEJVĚTŠÍ ZRADA

Muzikál podle Shakespearova Othella
Geniální klasické drama přenesené hudbou do žhavé současnosti
A vyprávěné tak, jak ho prožívá Shakespearův nejslavnější
zloduch
IAGO
Budete ho milovat

Jediné, co se za posledních deset tisíc let vyvinulo, jsou technologie. Lidské vášně – láska, nenávist, touha po moci, žárlivost – zůstávají stejné, jako v době kamenné. A člověk zůstává vůči nim stejně bezbranný. Ať už je vyzbrojen pěstním klínem, nebo automatickou puškou s laserovým zaměřovačem.
Ve světové muzikálové historii existuje jenom jeden úspěšný pokus o převyprávění Shakespearova Hamleta hudbou. Za projektem Hamlet The Rock Opera stojí český skladatel a textař Janek Ledecký a americký režisér a dramatik Robert Johanson. Hamlet vyrazil na svou vítěznou dráhu v roce 1999 v Praze a kromě USA sbírá trofeje v Evropě i v Ásii. Počet jeho repríz už se blíží dvěma tisícům. A počet diváků už překročil jeden milion.
I to je důvodem, proč Robertovi Johansonovi nedalo tolik práce přesvědčit Janka, aby se společně pustili do muzikálového přepisu dalšího Shakespearova dramatu, které se stalo symbolem lásky, zničené ďábelskými intrikami a chorobnou žárlivostí současně.
William Shakespeare napsal drama Othello, mouřenín benátský pro divadlo Globe v roce 1603. Od té doby spatřil Othello světla ramp ve stovkách nastudování a v tisících repríz po celém světě. Dočkal se také šesti slavných filmových přepisů. Jediným zdařilým pokusem interpretovat Othella hudbou byla zatím Verdiho klasická opera z roku 1887.
Janek Ledecký a Robert Johanson přicházejí s nečekaným a velmi atraktivním uchopením klasiky. Othello, Desdemona, Iago a jejich nejbližší se přesouvají ze Ženevy do pevnosti Citadel na Středním východě. Tam, kde se dodnes nevěra trestá ukamenováním.
Světovou premiéru mezinárodního autorsko-realizačního týmu – muzikál IAGO – uvede Divadlo Nová scéna v Bratislavě 16. a 17. září 2016.


TAKÉ VÁM NĚKDY PŘIPADÁ, ŽE PRAVDA A LÁSKA VÍTĚZÍ JENOM NA BILLBOARDECH?
WILLIAM SHAKESPEARE TO VĚDĚL UŽ DÁVNO.
JE TO TAK!
ALE IAGOVA ZKAŽENOST JE TAK NEODOLATELNÁ A JEHO INTRIKY TAK ELEGANTNÍ, ŽE MU BUDETE FANDIT AŤ CHCETE NEBO NE.
A NAVÍC:

BUDETE SE U TOHO SKVĚLE BAVIT!OBSAZENÍ:

OTHELLO - velitel zvláštních jednotek, Američan napůl arabského původu, muž v nejlepších letech, voják každým coulem.
DESDEMONA - krásná blonďatá absolventka Harvardu, Othellova novomanželka.
IAGO - Othellův pobočník, všehoschopný machiavelista a pragmatik, který si připadá nedoceněný. A hodlá to napravit. Divákův průvodce v celém spletitém ději.
EMILIA - jeho žena, trochu prostá, nicméně jako jediná „zkušenější“ přítelkyně se cítí povolaná pomoci bezradné Desdemoně v její orientaci ve vztahu s Othellem.
MICHAEL CASSIO - zástupce velitele, typ kapitána univerzitního fotbalového týmu. Elegantní, šarmantní, sexy. Michael je poctivost sama. Ale rozumu pobral jen tak tak.
BAHIYA - jeho milenka, arabská pophvězdička. Cassia miluje z celého srdce. A také proto, že je pro ni šancí, jak se stát nezávislou na arabském světě.

ČLENOVÉ RADY:

NÁČELNÍK - spíše náčelnice střihu Condolise Rice, nicméně s nečekaným smyslem pro humor.
ROGER – celým jménem Roger Stewart Hamilton VI., patřičně degenerovaný dědic finančního imperia. Platí celou misi, takže se k němu všichni navenek chovají s respektem. Ale myslí si o něm své.
SENÁTOR BRADY - otec Desdemony. Má zálusk na post amerického prezidenta. K nadcházející kampani potřebuje prachy. A ne muslima v rodině. Desdemonu by Rogerovi „prodal“ z fleku.
KARDINÁL LODOVICO - vyslanec Vatikánu. Inu, i věčné lampy ve svatopetrském chrámu fičí na olej. A ložiska nafty jsou přesně to, co mají Othellovy zvláštní jednotky zabezpečit.
BORIS PETROV - zástupce ruské petrochemické oligarchie. Mafián, jak jinak…
ŠEJK ABDUL ASÍ - naftový magnát. To jeho ložiska mají zvláštní jednotky dobýt zpět.
MUHANNID - kapitán spřátelených arabských jednotek, velitel pevnosti Citadel. Ale jenom do té doby než dorazí Othello se svými chlapci. Svou subordinanci nese těžko.
ARABŠTÍ VOJÁCI
SLOUŽÍCÍ
2 TANEČNICE SOUBORU BAHIYI
VOJÁCI ZVLÁŠTNÍCH JEDNOTEK
BRADYHO BODYGUARDI

PROSTŘEDÍ:

Celé drama začíná v luxusní ženevské rezidenci a po dvou obrazech se přesouvá do staré vojenské pevnosti Citadel na Středním východě. Othello si jako jediný nese už od začátku ve svých hudebních motivech arabskou melodiku. Působením času v Citadel se orientální aranže a orchestrace začínají objevovat i vmotivech ostatních postav.

SYNOPSE:

Othello je důstojník americké armády ve výslužbě. Pochází z vážené arabské rodiny. Vystudoval West Point a za hrdinství ve Válce v zálivu dostal řadu vyznamenání. Nicméně zjistil, že jako muslimovi mu v Pentagonu další karierní postup nehrozí. A tak přijal místo velitele zvláštních jednotek. Zvláštních jednotek, které jsou financovány arabsko-židovsko-křesťanskou olejářskou klikou. A kde jeho náboženství nikomu nepřekáží.
Iago je Othellův ambiciózní pobočník. Prožil s Othellem celou vojenskou kariéru a oprávněně očekává, že bude jmenován jeho zástupcem. Tím se ale stává Cassio. Mladý a nezkušený diplomat s doporučením z nejvyšších politických kruhů. Iago se po právu cítí podveden.
Othello je rodinným přítelem senátora Bradyho a jeho dcery Desdemony. Přátelství Othella a Desdemony přeroste v lásku a je završeno tajným sňatkem. Tajným proto, že Othello je pro Bradyho ten poslední, komu by svou dceru dal. Hlavně proto, že muslim v rodině by mu moc hlasů v rodném Texasu asi nezajistil. To vše hraje do karet Iagovi. A ten začne uskutečňovat svůj ďábelský plán. A k jeho naplnění použije každého, kdo je po ruce. A jako prvního Rogera Hamiltona.
Roger je trošku natvrdlý dědic finančního impéria Hamiltonů, který celou misi na Střední východ platí. Ale hlavně je beznadějně zamilován do Desdemony. Toho využije Iago a zahájí svou geniální šachovou partii, v níž má každý z přítomných svou roli. V Ženevě, kde celé drama začíná prozrazením Othellovy svatby, se Iago ještě jenom rozcvičuje. Ta pravá legrace začíná teprve s přesunem do pevnosti Citadel na Středním východě. Na chvíli to vypadá, že by se Iago mohl spokojit s odvoláním a pošpiněním Cassia, které elegantně zařídil, ale s jídlem roste chuť. A Iagovi už nestačí jmenování zástupcem velitele. Chce místo Othella. A pomstu k tomu. A k tomu poslouží zbraň, které Othello nedokáže vzdorovat. Žárlivost. Nejprve taková lehká a úsměvná. Iago nenápadně upozorní na přátelství Desdemony a Cassia
a pak, s pomocí své výmluvnosti a nastrčených důkazů, začíná přitápět pod kotlem. Aby nakonec z Othella udělal nesvéprávnou stvůru.
V závěru se Iago ve zběsilé a dechberoucí jízdě zbaví postupně všech svědků a triumfuje. Je jmenován novým velitelem.

Iago i ty nejhorší skutky páchá s neodolatelným šarmem a elegancí. Kouzlo celého dramatu spočívá ve způsobu, jakým vás dostane na svou stranu a postupně z vás udělá své spoluspiklence. Zasvětí vás do každého kroku svého plánu a dopřeje vám pocit nadhledu a náskoku v ději. Spolu s ním budete překvapeně sledovat, jak snadné je vzbudit podezření a ještě snazší mu podlehnout. A jak jsou všechny naše kroky a pohnutky tak lehce předvídatelné…

A na konec Iagovo varování: DÁVEJTE DOBRÝ POZOR, TO SE MŮŽE DOCELA SNADNO STÁT I VÁM. VÁŠ KOLEGA Z PRÁCE, VÁŠ SOUSED, MOŽNÁ ZROVNA TEN, CO SEDÍ VEDLE VÁS. JEDEN NIKDY NEVÍ…..